BORN TO STAND OUT Cola Addict

Eau de Parfum - Unisex

0 (0)

Membership

How the membership works?

SAVE 44%
flacon

24,50 €34,00 €

8ml, 30 days supply

3,06 €/ml
icon

New scent monthly

icon

50% off your first month

icon

Cancel anytime

icon

Discount of 50% is applied.

Premium fee of 15€ is included.Why this extra cost?

flacon

44,00 €

8ml, 30 days supply

5,50 €/ml

Single 8ml Sample

flacon

205,00 €

4,10 €/ml

Full size - 50ml

BUY 3,GET 1 FREE

Add any four 8 ml single Samples of your choice to your cart to get one for free.

About the perfume

Gender

Unisex

Unisex

Scent Type

Sweet

Sweet

Citric

Citric

Warm

Warm

Intensity

Soft

Medium

Strong

Personality

Adventurous

Adventurous

Playful

Playful

Note

Vanilla, Sandalwood, Lemon, Lime, Ginger, Oakmoss, Neroli, Cinnamon, Rum, Caramel

Occasion

Leisure

Leisure

Party

Party

Season

Autumn

Autumn

Winter

Winter

Cola Addict by BORNTOSTANDOUT is not a fragrance — it is an addiction in a bottle. Perfumers Philippine Courtiere and Florent Di Marino have distilled the archetypal cola formula — sugar, caffeine, acid, carbonation — into an Eau de Parfum, and pushed it to the very edge. The opening strikes with an electrifying burst of lemon and lime, shot through with fresh neroli and the crackling fire of ginger and cinnamon — like carbonation exploding on the tongue. The heart grows darker and more intoxicating: rum transforms cola's sweetness into heady warmth, while nutmeg smooths every sharp edge into a rounded, boozy sensuality. The base thickens into cola syrup and vanilla, melting deep into the skin — enriched by the woody warmth of sandalwood, the dark sweetness of caramel, and the earthy ripeness of oakmoss. Pleasure that consumes. For anyone who refuses to be ordinary.

Perfume is more than a scent—it’s a statement. *Born to Stand Out* breaks the rules of traditional perfumery, creating bold, high-impact fragrances designed for those who refuse to blend in. Each bottle holds an attitude, a rebellion, an unapologetic expression of individuality.

3 STEPS TO BECOME A MEMBER

FIND WHAT YOU LOVE
01

FIND WHAT YOU LOVE

Browse 600+ niche fragrances and add your favourites straight to your box.

CHOOSE YOUR FIRST SCENT
02

CHOOSE YOUR FIRST SCENT

Start with your favourite. Your first luxury perfume ships right after checkout.

DISCOVER SOMETHING NEW EACH MONTH
03

DISCOVER SOMETHING NEW EACH MONTH

A new 8 ml original scent every month. Pause or cancel anytime.

product-image

Free Shipping

product-image

Only originals

product-image

Flexible plans

product-image

Cancel anytime

#PAFORY REAL STORIES