Les Eaux Primordiales Ambre Supermassive

Extrait de Parfum - Unisex, Male

4.4 (185)

Membership

How the membership works?

SAVE 67%
flacon

9,50 €19,00 €

8ml, 30 days supply

1,19 €/ml
icon

New scent monthly

icon

50% off your first month

icon

Cancel anytime

icon

Discount of 50% is applied.

flacon

29,00 €

8ml, 30 days supply

3,63 €/ml

Single 8ml Sample

flacon

315,00 €

3,15 €/ml

Full size - 100ml

BUY 3,GET 1 FREE

Add any four 8 ml single Samples of your choice to your cart to get one for free.

About the perfume

Gender

Unisex

Unisex

Male

Male

Scent Type

Fruity

Fruity

Spicy

Spicy

Intensity

Soft

Medium

Strong

Personality

Elegant

Elegant

Seductive

Seductive

Note

Rose, Musk, Honey, Amber, Tobacco, Cardamom, Safran, Peach, Cinnamon, Pineapple, Rum, Heliotrope, Sesame, Black vanilla

Occasion

Evening

Evening

Party

Party

Season

Autumn

Autumn

Winter

Winter

Ambre Supermassive by Les Eaux Primordiales draws you into its orbit. This isn’t a soft, restrained amber – it’s a perfume of cosmic proportions. Labdanum, rockrose, and woods swirl in a magnetic dance of smoke and mineral heat. It radiates warmth, yet from another world – bold, intense, enveloping. Like a solar storm, this fragrance unfolds with dazzling intensity on the skin. For stargazers, fire-lovers, and anyone drawn to mysterious radiance.

In a picturesque forest park near Arras stands a historic castle that was owned by the Société d'Exploitation des Mines de Charbon du Nord Pas de Calais in 1850. It was here that Arnaud Poulain not only discovered history, but also the inspiration for a new chapter in French luxury craftsmanship: Les Eaux Primordiales. The brand is characterized by stylish flacons, fascinating fragrance compositions and a passionate philosophy. Their unique approach to perfumery results in fragrances that have a rebellious aura all of their own.

What others thought of this perfume

Unisex (62%)
Male (19%)
Female (19%)
4.4
185 ratings

03/04/26

Sensual and sophisticated

Rua

14/03/26

a christmas perfume, like sipping an apple cider in front of a fireplace in a wood cabin. not for everyday, fit for for the colder seasons

Cynthia

01/03/26

I feel that it lacks complexity that the superfluide version had where I can sense honey, cinnamon, sesame and apple mixed well but in supermassive am...

Aditya

10/01/26

More than 1 month an half i wait no receve the parfume!

Marco

3 STEPS TO BECOME A MEMBER

FIND WHAT YOU LOVE
01

FIND WHAT YOU LOVE

Browse 600+ niche fragrances and add your favourites straight to your box.

CHOOSE YOUR FIRST SCENT
02

CHOOSE YOUR FIRST SCENT

Start with your favourite. Your first luxury perfume ships right after checkout.

DISCOVER SOMETHING NEW EACH MONTH
03

DISCOVER SOMETHING NEW EACH MONTH

A new 8 ml original scent every month. Pause or cancel anytime.

product-image

Free Shipping

product-image

Only originals

product-image

Flexible plans

product-image

Cancel anytime

#PAFORY REAL STORIES